Gitara jest jednym z najpopularniejszych instrumentów muzycznych na świecie. Gra na niej wielu muzyków, piosenkarzy i ludzi, którzy kochają muzykę. Czy chciałbyś umieć zagrać kilka piosenek, by pochwalić się nimi przed rodziną i bliskimi, a może dążysz do zostania prawdziwym profesjonalistą? Przygotowaliśmy dla ciebie praktyczny przewodnik i wskazówki na temat tego, jak nauczyć się grać na gitarze.

Rodzaj gitary

Na początek ważne jest, aby wybrać typ gitary, na której chcesz się uczyć grać. Obecnie na rynku znajdziesz wiele różnych modeli gitar, z których wszystkie dzielą się na

trzy podstawowe grupy.

Są to:

 • Gitary klasyczne,
 • Gitary akustyczne,
 • gitary elektryczne.

Gitary klasyczne

Gitary klasyczne charakteryzują się bardziej wytrzymałym korpusem i tym, że nie gra się na nich kostkami, ale palcami. Są one zazwyczaj używane do grania muzyki klasycznej i flamenco. Jest to bardzo popularny typ gitary używany nie tylko przez profesjonalistów, ale także przez początkujących.

Gitara klasyczna jest jedną z najstarszych gitar, jakie można znaleźć na rynku. Jej historia sięga okresu baroku, który przypadał na XVII-XVIII wiek. W tym czasie gitara klasyczna wyglądała zupełnie inaczej niż dzisiaj. Jej korpus był znacznie bardziej wytrzymały i masywny. Dopiero w XIX wieku nabrała charakterystycznego kształtu, który znamy dzisiaj. Gitara klasyczna jest prekursorem innych rodzajów gitar, które z niej wyrosły, takich jak gitary akustyczne i elektryczne.

Tradycyjna gitara klasyczna ma dwanaście progów. Powinna spoczywać na lewej nodze, a prawa ręka grająca lub uderzająca w struny powinna znajdować się w pobliżu tylnej części otworu dźwiękowego. Jeśli jednak chcesz, żeby gitara wydawała nieco inne dźwięki, możesz przesunąć rękę wyżej.

W przeszłości struny gitarowe były wykonywane z jelit zwierząt. Obecnie używa się do nich materiałów takich jak nylon lub fluoropolimery.

W niektórych przypadkach możesz spotkać się z określeniem „nowoczesna gitara klasyczna”. Termin ten odróżnia nową gitarę klasyczną od starszych form gitar, które również należą do kategorii klasycznych, ale nie są już dziś używane. Na przykład może to być sześciostrunowa gitara wczesnoromantyczna z lat 1790-1880, lub wcześniejsze gitary barokowe z pięcioma strunami.

Materiały i sposób wykonania gitar klasycznych mogą się różnić w zależności od producenta. Jednak kształt gruszki jest uważany za najpopularniejszy.

Interesujące

Gitara klasyczna ze stalowymi strunami ma zazwyczaj czternaście progów i jest powszechnie podtrzymywana w miejscu za pomocą pasków na szyi i ramionach.

Korpus gitary klasycznej

Oprócz podziału ze względu na rozmiar, gitarę klasyczną można również podzielić w oparciu o korpus:

 • Warstwowy – wykonywany ze sklejki. Jest to świetna opcja dla początkujących, którzy nie chcą od razu inwestować tysięcy złotych w instrument. Zaletą gitar z laminowanym korpusem jest także ich wysoka trwałość. Nie przeszkadza im nieuważne traktowanie i regularne przenoszenie z miejsca na miejsce.
 • Częściowo lite – przód tych gitar jest wykonany z litego drewna, podczas gdy tył i boki są wykonane z materiału laminowanego. Dzięki takiej kombinacji uzyskujesz pełniejsze i piękniejsze brzmienie podczas gry. Minusem jest wyższa cena i mniejsza odporność na wilgoć.
 • Lite – to gitary, których korpus jest wykonany w całości z litego drewna. Jakość materiałów jest wysoka, co z kolei wpływa na cenę. Za gitary tego typu zapłacisz kilka a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dla profesjonalnych muzyków są one jednak najlepszym wyborem, ponieważ zapewniają najpiękniejsze brzmienie. Wadą jest duża wrażliwość na wyższą wilgotność, więc trzeba uważać, gdzie i jak się je przechowuje.

Gitary akustyczne

Gitary akustyczne charakteryzują się dużo bardziej złożoną i szerszą gamą niż gitary klasyczne. Możesz ich używać na przykład w rocku, folku, bluesie, popie i country. Kolejnym plusem jest to, że są nieco łatwiejsze w grze, ponieważ podstrunnica jest węższa, a korpus bardziej zaokrąglony, co gwarantuje większy komfort.

Ten typ gitary ma metalowe struny, które są znacznie mocniejsze niż struny nylonowe używane w gitarach klasycznych. Jeśli jednak będziesz grał na nich bez kostki, możesz się bardzo łatwo zranić. Dlatego pamiętaj, żeby kupić ją w komplecie z gitarą.

Gitara akustyczna została po raz pierwszy stworzona przez amerykańskich producentów instrumentów muzycznych w XIX wieku. Nazywano ją „gitarą zachodnią” i charakteryzowała się tym, że muzycy nie musieli używać wzmacniacza podczas gry.

Gitara akustyczna jest idealna zarówno dla początkujących, jak i dla profesjonalistów. Możesz zagrać na niej kilka nut lub całą piosenkę. Dźwięki wydawane przez gitarę są naturalne i nie wymagają wzmacniania za pomocą technologii elektrycznej.

Metalowe struny do gitary akustycznej wydają bardziej złożony i czystszy dźwięk niż struny nylonowe. Mają też większe napięcie i są bliżej siebie. Korpus gitary jest wykonany z różnych rodzajów drewna, a im lepsza jakość, tym lepszy dźwięk uzyskasz. Na przykład cedr jest idealny, ponieważ można z niego wydobyć więcej rodzajów dźwięków.

Rodzaje gitar akustycznych

Gitary akustyczne dzielą się na kilka podstawowych grup:

 • Gitara akustyczna Orchestra – nazywana również Auditorium. Jest to gitara, która powstała w ubiegłym wieku, kiedy to była używana głównie ze względu na swoje zrównoważone brzmienie.
 • Koncertowa gitara akustyczna – charakteryzuje się jaśniejszym i ostrzejszym brzmieniem. Niektóre modele mogą wytwarzać niższe tony basowe.
 • Gitara akustyczna typu Deadnought – ten typ gitary ma duży i głęboki korpus, który daje potężne brzmienie i ma bardziej wyraziste basy.
 • Gitara akustyczna typu Parlor – była szczególnie popularna na początku XX wieku. Znana jest ze swojego małego i smukłego korpusu, który bardzo przypomina gitarę klasyczną. Obecnie prawie się jej nie używa.
 • Akustyczna gitara Jumbo – niektórzy nazywają ją „gitarą kowbojską”. Jej korpus jest bardziej wyrazisty, zwłaszcza w dolnej części. Ten typ gitary wydaje dość głośny dźwięk o głębokich tonach.

Gitary elektryczne

Kolejnym podstawowym typem jest gitara elektryczna, którą bardzo szybko i łatwo odróżnisz od gitary klasycznej i akustycznej. Nie są one zbyt duże i zazwyczaj mają ciekawy, kolorowy wygląd. Różnią się też sposobem używania. Można na nich grać samodzielnie, ale w większości przypadków podłącza się je do sprzętu.

Dla osób, które dopiero uczą się grać na gitarach elektrycznych, sprzęt nie musi być zbyt duży. Odpowiedni będzie również mniejszy i tańszy zestaw domowy, który wzmocni brzmienie gitary i pozwoli ci wykorzystać jej pełny potencjał.

Pierwsza gitara elektryczna została wyprodukowana w 1932 roku, kiedy to była używana głównie przez muzyków jazzowych. Największą popularność zdobyła jednak w latach 50. i 60., kiedy stała się jednym z najważniejszych instrumentów w muzyce popularnej. Dziś jest używana w niemal wszystkich stylach i gatunkach, w tym w popie, rocku, folku, country, bluesie i jazzie.

Ten typ gitary jest również uważany za główną przyczynę rozwoju elektrycznego bluesa, rock and rolla oraz muzyki rockowej i heavy metalowej.

W każdym z tych gatunków gitara elektryczna jest wykorzystywana w różny sposób. Na przykład w popie i rocku może służyć jako gitara rytmiczna, grając sekwencje akordów i nadając rytm, lub jako gitara solowa, wypełniając niektóre przejścia.

.

Typy gitar elektrycznych

Gitary elektryczne są podzielone na kilka rodzajów. Z reguły spotykasz się z:

 • Stratocaster – ten typ gitary został po raz pierwszy wyprodukowany przez firmę Fender. Jednak tak wielu muzyków tak się w niej zakochało, że zaczęli ją produkować także inni. Jest to uniwersalna gitara elektryczna, która może być używana w prawie wszystkich gatunkach muzycznych. Jest odpowiednia zarówno dla profesjonalistów, jak i dla początkujących.
 • Les Paul – gitary Les Paul charakteryzują się pojedynczym wycięciem w dolnej części korpusu. Ponadto mają podwójny przetwornik, który zapewnia silny sygnał wyjściowy. Gitary Les Paul są szczególnie popularne w takich gatunkach muzycznych jak metal, reggae i blues.
 • Telecaster – Telecaster również został po raz pierwszy wyprodukowany przez firmę Fender. Jednak po bardzo krótkim czasie gitary te stały się tak popularne wśród muzyków, że dziś można je znaleźć w ofercie innych marek. Telecastery mają pojedyncze wycięcie i elegancki wygląd. Mają bardzo czyste brzmienie, dlatego są używane głównie w muzyce country i pop.
 • Super Strat – są to gitary inspirowane Stratocasterem. Mają węższą szyjkę i korpus, ostre rogi i głębokie wycięcia. Zazwyczaj są używane w rocku i metalu.
 • SG – zostały wprowadzone na rynek przez firmę Gibson, ale dziś można je znaleźć także w ofercie innych producentów. Gitary SG mają symetryczny korpus i dwa wycięcia. Jest to dość uniwersalny typ, który jest używany w wielu gatunkach muzycznych.
 • Semiacoustic/semi-akustyczna – kształtem i wielkością przypominają gitary akustyczne. Mają pusty i większy korpus, co pozwala im wydawać bardzo przyjemne, „okrągłe” dźwięki. Z tego powodu są najczęściej używane w jazzie i bluesie.
 • Wielostrunowe – mogą mieć siedem lub osiem strun, co pozwala im wydobywać znacznie głębsze dźwięki niż inne gitary elektryczne. Modele wielostrunowe są najczęściej używane w nowoczesnych gatunkach metalowych.
 • Baryton – ten typ gitar ma zwykle sześć strun i wydłużoną menzurę, czyli część między podstrunnicą a zerowym progiem. Dzięki temu możesz je stroić do niższych dźwięków niż gitary klasyczne.
 • Gitary typu „hard and heavy” – te gitary są przeznaczone do rocka i metalu. Są znane z tego, że mają niekonwencjonalne i ciekawe brzmienie.

Inne parametry ważne przy wyborze gitary

Wybierając gitarę, warto zwrócić uwagę na wiele innych parametrów poza typem. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że wybrany model będzie ci dobrze służył.

Podstawowe pytania, które należy zadać przed wyborem

Aby zacząć, odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań, aby określić, jaki typ gitary jest dla ciebie najlepszy.

 • Jaki rodzaj muzyki chciałbyś grać najczęściej? Rodzaj muzyki, którą chcesz grać, określa rodzaj gitary, którą wybierzesz. Akustyczne nadają się do grania popu, folku, country lub bluesa. Klasyczne są używane głównie do grania muzyki klasycznej, ale nie będą też problemem przy graniu popu czy folku. Gitary elektryczne są uniwersalne i możesz na nich grać prawie wszystko. Są one jednak niezbędne zwłaszcza w metalu i rocku.
 • Jaki masz budżet? To, ile jesteś w stanie zapłacić za gitarę, będzie miało ogromny wpływ na cały wybór. Prawdą jest, że początkujący nie powinni inwestować zbyt wiele w instrument muzyczny. Może się bowiem okazać, że po krótkim czasie przestanie im się podobać gra. Jeśli dopiero zaczynasz, wybierz model w cenie od 200 do 300 złotych. Później, kiedy będziesz grał lepiej i zechcesz rozpocząć karierę muzyczną, zainwestuj w droższą gitarę kosztującą tysiąc złotych lub więcej.
 • Jak wysoki jesteś? Zadaj sobie to pytanie, zwłaszcza jeśli chcesz wybrać gitarę dla dziecka lub osoby, która jest niższa. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że instrument muzyczny nie będzie sprawiał problemów podczas gry. Na przykład osoby o wzroście poniżej 160 cm powinny unikać klasycznych, dużych gitar. Powinny raczej wybierać mniejsze konstrukcje, na przykład w rozmiarze 7/8.

Wielkość i waga gitary

Wielkość i waga gitary zależy od rodzaju gitary, którą wybierzesz. Prawdą jest, że gitary elektryczne są mniejsze niż gitary akustyczne i klasyczne, które zazwyczaj są masywne. Z drugiej strony ich waga może być większa ze względu na niektóre elementy, takie jak metalowe struny. Zazwyczaj gitary elektryczne ważą od 5 do 7 kilogramów, co może być zbyt dużym ciężarem na przykład dla dzieci.

Wielu ekspertów poleca gitary w zależności od wieku i wzrostu osoby, która ma na nich grać. Ich zalecenia są następujące:

Rozmiar gitary klasycznej

 • ¼ – ćwierćgitary – przeznaczone dla mniejszych dzieci w wieku od 4 do 6 lat o wzroście od 100 do 115 cm,
 • ½ – półgitary – to większe gitary przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 8 lat i o wzroście od 115 do 135 cm,
 • ¾ – trzy-czwarte gitary – odpowiednie dla dzieci w wieku od 8 do 11 lat i o wzroście od 135 do 150 cm,
 • ⅞ – gitary siedem ósmych – odpowiednie dla dzieci w wieku od 11 do 13 lat i osób o wzroście od 150 do 160 cm,
 • 4⁄4 – gitary pełnowymiarowe – pełnowymiarowe gitary klasyczne, które są odpowiednie dla dzieci powyżej 13 roku życia i dla osób o wzroście powyżej 160 cm.

Rozmiar gitary elektrycznej

 • ½ – półgitary – wiek od 5 do 8 lat i wzrost od 80 do 100 cm,
 • Półgitary – wiek od 5 do 8 lat i wzrost od 80 do 100 cm.
 • ¾ – trzy-czwarte gitary – wiek od 8 do 12 lat i wysokość od 100 do 125 cm,
 • 4⁄4 – gitara pełnowymiarowa – wiek od 12 lat i wysokość od 125 cm.

Rozmiar gitary akustycznej

 • ¾ – trzy czwarte gitary – wiek od 5 do 12 lat i wysokość od 100 do 120 cm,
 • ⅞ – gitary siedem ósmych – wiek od 12 do 15 lat i wzrost od 120 do 165 cm,
 • 4⁄4 – gitara pełnowymiarowa – wiek od 15 lat i wzrost od 165 cm.

Typ drewna

Rodzaj drewna użyty do produkcji gitary ma duży wpływ na to, jak ona brzmi.

Następujące rodzaje są najczęściej używane:

 • Cedr – gitary z niego wykonane są przeznaczone do cichszej gry i delikatnego uderzania. Dlatego nadają się dla początkujących lub tych, którzy lubią grać na gitarze np. przy ognisku.
 • Smrka/drewno świerkowe – wytrzymałe drewno, któremu nie przeszkadza nawet gorsze traktowanie. To dobry wybór dla tych, którzy chcą się wczuć w swoją grę i pragną czystych, głośnych dźwięków.
 • Mahoń – jest to średnio twarde i bardzo wysokiej jakości drewno używane do produkcji korpusów i szyjek gitar. Jego cechą charakterystyczną jest silne brzmienie w zakresie niskich i średnich częstotliwości.
 • Lipa – jest dokładnym przeciwieństwem mahoniu. Jest to miękkie i lekkie drewno, które cieszy się silną reakcją w zakresie średnich częstotliwości. Lipa jest znana z niższej ceny, dlatego używa się jej do produkcji bardziej przystępnych cenowo gitar.
 • Palisander – bardzo twarde drewno, ale rzadko używane do produkcji korpusów gitar. Zazwyczaj używa się go na podstrunnicach.
 • Heban – heban to również twarde drewno, które jest powszechnie używane do produkcji podstrunnic. Ponieważ jednak jest droższe, częściej można je spotkać w droższych gitarach.
 • Javor – to twarde i trwałe drewno jest głównie używane przez producentów gitar do produkcji szyjek. Jego mocną stroną jest świetna reakcja w wysokich częstotliwościach.

Wypróbuj gitarę

Gdy chcesz mieć pewność, że gitara, którą wybierzesz, jest dla ciebie najlepsza, koniecznie ją wypróbuj. Idź do sklepu muzycznego, weź ją do ręki i sprawdź, czy nie jest zbyt ciężka lub za duża. Pamiętaj, że nie musisz od razu kupować gitary. Możesz najpierw dogłębnie przemyśleć zakup, albo sprawdzić w Internecie, czy dany model nie jest sprzedawany gdzieś taniej.

Nie zapomnij o akcesoriach

Zaopatrz się w dobrej jakości akcesoria do swojej gitary. Niektóre akcesoria będą ci potrzebne od samego początku, inne później.

Niezbędne akcesoria, które ułatwią ci grę na gitarze to:

 • Kostki – nie może jej zabraknąć, jeśli planujesz grać na gitarze akustycznej lub elektrycznej. Możesz jej używać także na gitarze klasycznej, zwłaszcza jeśli nie chcesz, żeby bolały cię opuszki palców. Na rynku możesz znaleźć ciekawe kostki jednokolorowe lub wzorzyste. Możesz więc wybrać takie, które najbardziej pasują do twojego stylu.
 • Struny – dobrze zrobisz, jeśli będziesz miał ich zapas. Powinieneś je wybrać w zależności od rodzaju gitary.
 • Stojaki – zamiast kłaść gitarę na podłodze lub na półce, kup praktyczny stojak, który pozwoli ci ją bezpiecznie przechowywać. Dzięki temu nigdy się o nią nie potkniesz lub nie spadnie z jakiegoś miejsca i nie zostanie zniszczona.
 • Futerały – będziesz ich potrzebował zwłaszcza wtedy, gdy planujesz przenosić swoją gitarę z miejsca na miejsce. Solidny futerał zapewni, że instrument przetrwa podróż w samochodzie, autobusie lub samolocie.
 • Pasy do gitary – jeśli chcesz grać na gitarze na stojąco, potrzebujesz wygodnego paska. Na rynku znajdziesz wiele różnych pasków, przy czym stylowe skórzane projekty należą do najdroższych.

Porada eksperta

Możesz też kupić różne specjalne akcesoria do swojej gitary, takie jak efekty gitarowe, które zmieniają brzmienie gitary, lub combo gitarowe składające się ze wzmacniacza i głośnika.

Jak nauczyć się grać na gitarze?

Gdy już wiesz, jak wybrać gitarę, możesz zacząć uczyć się na niej grać. Grając na gitarze, masz dwie możliwości, jak to zrobić:

 • samodzielna nauka,
 • nauczyciel/szkoła muzyczna i lekcje indywidualne lub grupowe.

Samodzielna nauka

Możesz nauczyć się grać na gitarze w domu. Cały proces będzie dłuższy i trudniejszy, ale nie ma się czego bać. Istnieją obecnie praktyczne poradniki w postaci książek, artykułów i filmów, które ułatwiają naukę.

Jak więc nauczyć się grać na gitarze w domu? Wystarczy wykonać kilka podstawowych kroków:

1. Zapoznanie się z gitarą

Jeśli nigdy wcześniej nie trzymałeś w ręku gitary, musisz się z nią zapoznać. Przyjrzyj się jej dobrze i dowiedz się, z czego jest zrobiona. Części, które na niej widzisz mają różne nazwy. Są to:

 • Struny – to część, która wydaje dźwięk i na której grasz palcami lub kostką.
 • Korpus gitary – znajduje się w najszerszej części gitary i ma prostokątny kształt.
 • Dziura rezonansowa – jest to otwór znajdujący się na korpusie gitary. Wydobywa się z niego cały dźwięk.
 • Progi – to kolumny, które znajdziesz na podstrunnicy. Podstrunnica – długa część gitary. Wskazuje ona akordy.
 • Klucze – znajdują się na główce gitary. Służą do strojenia.

2. Nauka akordów

Akord to współbrzmieniekilku tonów. Aby go zagrać, potrzebujesz co najmniej dwóch palców.Nauka akordów może być wyzwaniem dla początkujących, ponieważ nie ma żadnych skrótów ani metod, które mogłyby ci w tym pomóc. Musisz je po prostu zapamiętać jak wiersz lub alfabet.

3. Zmiany akordów

Gdy już nauczysz się akordów, zacznij je zmieniać. Grając, staraj się nie koncentrować na jednej lub drugiej ręce. Dąż do uzyskania naturalnej harmonii.

Aby ułatwić i uprzyjemnić naukę zmian akordów, spróbuj zagrać piosenkę Wonderwall zespołu Oasis, która jest bardzo popularna wśród początkujących.

.

4. Regularne ćwiczenia

Granie na gitarze to niekończący się proces, w którym możesz się ciągle doskonalić. Kiedy nauczysz się grać jedną łatwiejszą piosenkę, przejdź do następnej, która będzie nieco trudniejsza. Poświęć co najmniej godzinę dziennie na grę na gitarze, a wkrótce zobaczysz pierwsze rezultaty.

Nauczyciel lub szkoła muzyczna

Chcesz przyspieszyć proces nauki gry na gitarze, a może potrzebujesz eksperta, który wytłumaczy Ci, gdzie popełniasz błędy? W takim razie zacznij uczęszczać do szkoły muzycznej lub znajdź profesjonalnego tutora, który udzieli ci lekcji gry na gitarze dla początkujących.

Wiele szkół podstawowych i średnich oferuje lekcje gry na gitarze dla dzieci i dorosłych, aby nauczyć się podstaw, a także zaawansowanych technik. Kursy są zazwyczaj przeznaczone dla więcej niż jednego ucznia, więc możesz poznać innych ludzi kochających muzykę.

Jeśli chcesz mieć lekcje indywidualne, tylko dla siebie, idealnym wyborem są prywatni nauczyciele gry na gitarze. Możesz bardzo łatwo znaleźć nauczyciela lub korepetytora w Internecie. Korepetycje z gitary mogą odbywać się online lub osobiście, zazwyczaj u nauczyciela. Możesz więc łatwo znaleźć lekcje gry na gitarze w Krakowie, lekcje w Gdyni, prywatne lekcje w Koninie lub nauczyciela gry na gitarze w Warszawie

Prywatne lekcje gry na gitarze są dla wielu początkujących i zaawansowanych muzyków lepszą opcją niż zajęcia wieloosobowe. Wynika to z osobistego podejścia nauczyciela i możliwości wdrożenia bardziej intensywnej nauki. Z jednej lekcji gitary wyniesiesz o wiele więcej niż ucząc się w grupie.

Ucz się grać na gitarze samodzielnie

Gitara jest jednym z najpopularniejszych instrumentów muzycznych. Gra na nim nie jest trudna, ale ważne jest, żebyś poświęcił jej wystarczająco dużo czasu. Jeśli chcesz zobaczyć rezultaty już po kilku tygodniach i ułatwić sobie cały proces nauki, zamiast samodzielnie wykonywać lekcje gry na gitarze lub pianinie, skorzystaj z pomocy profesjonalnego tutora. Korepetytor czy korepetytorka nauczą cię nie tylko podstaw, ale także różnych sztuczek i tego, jak grać trudniejsze utwory.