Angielski jest bardzo przydatnym językiem, a kontakt z nim w młodym wieku ułatwia naukę i daje wiele korzyści w dorosłym życiu. Jednak uczenie dzieci angielskiego może być trudnym zadaniem, zwłaszcza dla tych, którzy sami nie są native speakerami. Kluczem do sukcesu w uczeniu dzieci angielskiego jest sprawienie, by proces ten był zabawny, wciągający i skuteczny. W tym wpisie znajdziesz praktyczne rady i wskazówki dla nauczycieli i rodziców, jak uczyć małe dzieci języka angielskiego.

Chcesz zatrudnić korepetytora, który pomoże twojemu dziecku w nauce? Jest to świetny sposób na zwiększenie jego wiedzy i pewności siebie. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz korepetytora z angielskiego w Krakowie, czy nauczyciela angielskiego w Warszawie, specjalne strony internetowe dedykowane korepetycjom pozwolą ci wyszukać tutora w pobliżu twojego miejsca zamieszkania.

Zaczynając od podstaw, takich jak słownictwo i gramatyka, oraz włączając w to zabawne i wciągające zajęcia, takie jak gry i opowiadania, możesz pomóc dzieciom w rozwijaniu ich umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Ponadto używanie pomocy wizualnych, zachęcanie do mówienia i tworzenie pozytywnej atmosfery do nauki może pomóc dzieciom poczuć się pewniej i zmotywować do nauki. Samodzielna nauka i nagradzanie postępów w nauce to także ważne czynniki pomagające dzieciom w kontynuowaniu nauki angielskiego. W tym wpisie omówimy bardziej szczegółowo każdą z tych rad i wskazówek, aby dostarczyć ci narzędzi potrzebnych do skutecznej nauki twojego dziecka.

Zacznij od rzeczy prostych i podstaw

W nauczaniu dzieci języka angielskiego ważne jest, aby lekcje były proste, zwięzłe i łatwe do zrozumienia. Unikaj skomplikowanego słownictwa i struktur gramatycznych, a zamiast tego skup się na budowaniu silnego fundamentu podstawowych umiejętności. Proste i łatwe do zrozumienia lekcje mogą pomóc dzieciom poczuć się mniej przytłoczonymi i bardziej pewnymi swoich umiejętności z języka angielskiego.

Na początku nauki daj dziecku kilka prostych, podstawowych zadań i celów. Naucz dziecko podstawowego słownictwa związanego z codziennymi tematami, takimi jak liczby, kolory, kształty i przedmioty codziennego użytku. Słowa te posłużą jako podstawa do tworzenia bardziej zaawansowanego słownictwa i struktur gramatycznych w przyszłości.

Przydatnym działaniem jest używanie obrazków, historyjek i piosenek, by pomóc dzieciom skojarzyć nowe słowa z istotnymi pojęciami.

Poniżej podajemy kilka pomysłów na proste zadania i cele edukacyjne, które sprawdzą się na początku nauki:

 • Naucz je 4-5 podstawowych słów dziennie związanych z codziennymi czynnościami, na przykład szczoteczka do zębów, śniadanie lub buty.
 • Naucz je angielskiego alfabetu i poproś dziecko o nazwanie zwierzęcia, które zaczyna się na każdą literą
 • .
 • Naucz je podstawowych konstrukcji zdaniowych, takich jak „Jestem szczęśliwy” lub „Lubię lody”
 • .
 • Odtwarzaj angielskie filmy, filmiki i piosenki i rozmawiaj o historiach w nich zawartych
 • .
 • Przeglądaj razem książki z obrazkami i poproś dziecko, żeby zapamiętało jedną stronę z poprzedniego dnia
 • .

Zrób z tego zabawę

Dzieci chętniej angażują się w proces nauki, jeśli dobrze się bawią. Włączaj do lekcji zajęcia oparte na zabawie, takie jak gry, piosenki i opowiadania, aby utrzymać zainteresowanie i motywację dziecka. aby utrzymać zainteresowanie i motywację dziecka. Na przykład możesz grać w gry rozwijające słownictwo, które pomagają dzieciom ćwiczyć nowe słowa. Możesz też wykorzystać piosenki i historyjki do utrwalenia słownictwa i gramatyki w zabawny i wciągający sposób.

ciekawych zajęć, które można wykorzystać na lekcjach angielskiego:

 • Odgrywanie ról: Poproś dziecko, by odgrywało różne scenariusze, takie jak zamawianie jedzenia w restauracji lub wizyta u lekarza.
 • Opowiadanie historii: Zachęcaj dzieci do opowiadania własnych historii lub odgrywania ich w zabawny i interaktywny sposób.
 • Muzyka i piosenki: Wykorzystaj piosenki i rymowanki, by pomóc dzieciom w nauce słownictwa igramatyki w zabawny i zapadający w pamięć sposób.
 • Rękodzieło i projekty: Poproś dziecko, aby stworzyło własne projekty, takie jak np. scrapbook lub plakat, aby wzmocnić słownictwo i gramatykę.
 • Poszukiwanie skarbów: Stwórz zabawę w poszukiwanie skarbów, ze wskazówkami napisanymi po angielsku, aby pomóc dzieciom w ćwiczeniu słownictwa i gramatyki w zabawny i interaktywny sposób.

Używaj pomocy wizualnych

Dzieci uczą się wzrokowo, więc używanie pomocy wizualnych, takich jak fiszki, plakaty, filmy lub nagrania wideo, może pomóc w utrwaleniu słownictwa i poprawieniu pamięci. Pomoce wizualne mogą też pomóc dzieciom łatwiej zrozumieć znaczenie i zastosowanie nowych słów. Możesz na przykład użyć fiszek, by pomóc dzieciom w nauce nowych słówek, a potem przeprowadzić z nimi quiz, by wzmocnić ich zrozumienie.

Używanie pomocy wizualnych to także świetny sposób, by lekcje angielskiego były dla dzieci zabawne i interaktywne. Oto kilka przykładów pomocy wizualnych, które można wykorzystać w nauczaniu dzieci języka angielskiego:

  Przykłady pomocy wizualnych.
  • Fiszki: Użyj fiszki z obrazkami i słowami, aby pomóc dzieciom w nauce nowych słów i ćwiczeniu słownictwa.
  • Plakaty i ilustracje: Używaj plakatów i ilustracji, aby pomóc dzieciom zrozumieć nowe słownictwo i gramatykę oraz aby uczynić lekcje bardziej atrakcyjnymi wizualnie.
  • Klipy wideo: Wykorzystuj krótkie filmy wideo, takie jak animowane kreskówki, aby pomóc dzieciom w ćwiczeniu umiejętności słuchania i mówienia oraz aby wzmocnić słownictwo i gramatykę.
  • Infografiki: Wykorzystaj infografiki, aby pomóc dzieciom zrozumieć złożone informacje, takie jak zasady gramatyki czy koniugacja czasowników, w atrakcyjny wizualnie sposób.
  • Fotografie i obrazy: Wykorzystaj zdjęcia i obrazy, aby pomóc dzieciom zrozumieć nowe słowa, pojęcia i pomysły oraz sprawić, by lekcje były bardziej wciągające.
  • Tablice interaktywne: Wykorzystaj tablice interaktywne do tworzenia interaktywnych lekcji i ćwiczeń, takich jak quizy i gry, aby dzieci były zaangażowane i zmotywowane.

  Zachęcaj do rozmowy

  Zachęcanie do rozmowy to ważny element pomagający dzieciom rozwijać umiejętności mówienia i słuchania. Możesz angażować się w rozmowę z dzieckiem na tematy, które je interesują, i zachęcać je do zadawania pytań oraz dzielenia się swoimi przemyśleniami i opiniami. Dobrze jest wykorzystywać sytuacje z życia wzięte, aby ćwiczyć tematy, które są znane dziecku.

  Niektóre sposoby zachęcania dzieci do mówienia po angielsku:

  • Dostarczaj okazji do mówienia: Daj dziecku wiele okazji do ćwiczenia umiejętności mówienia, np. poprzez odgrywanie ról, dialogi i prezentacje.
  • Stwórz bezpieczne i wspierające środowisko: Zachęcaj dziecko do wypowiadania się, tworząc bezpieczne i wspierające środowisko, w którym może swobodnie popełniać błędy i próbować nowych rzeczy.
  • Zadawaj pytania otwarte: Zadawaj pytania otwarte, które zachęcają dziecko do dzielenia się swoimi przemyśleniami i opiniami, zamiast zamkniętych pytań typu „tak lub nie”.
  • Zachęcaj dziecko do zadawania pytań: Zachęcaj dzieci do zadawania pytań i wyrażania swojej ciekawości, co pomoże im budować pewność siebie w mówieniu.
  • Używaj scenariuszy z życia codziennego: Wykorzystuj scenariusze z życia codziennego i codzienne doświadczenia, na przykład kiedy idziecie na zakupy lub jecie na mieście, aby pomóc dziecku ćwiczyć umiejętność mówienia.

  Tworzenie pozytywnego środowiska do nauki

  Tworzenie pozytywnych warunków do nauki jest niezbędne, by dziecko odniosło sukces w nauce języka. Zachęcanie dziecka, udzielanie pozytywnych informacji zwrotnych i tworzenie atmosfery sprzyjającej kreatywności i eksperymentowaniu może pomóc mu poczuć się pewniej z umiejętnościami językowymi i mieć większą motywację do dalszej nauki.

  Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak stworzyć pozytywne środowisko do nauki dla swojego dziecka:

  • Wspieraj nastawienie na rozwój: Zachęcaj dzieci, by postrzegały błędy jako okazje do rozwoju i wspieraj nastawienie na rozwój, chwaląc wysiłek ponad zdolności.
  • Wzmacnianie poczucia wspólnoty: Zachęcanie do współpracy z innymi dziećmi może pomóc dziecku w utrzymaniu motywacji. Jeśli chcesz zapisać swoje dziecko na lekcje indywidualne z języka angielskiego w pobliżu miejsca zamieszkania, możesz poszukać ich w Internecie, wyszukując zajęcia lub lekcje angielskiego w swoim mieście (np. zajęcia z języka angielskiego we Wrocławiu lub lekcje angielskiego w Olsztynie).
  • Rozbudzaj kreatywność i ciekawość: Zachęcaj dzieci do twórczego wyrażania siebie, zadawania pytań i realizowania swoich zainteresowań i pasji.
  • Tworzenie bezpiecznego i wspierającego środowiska: Stwórz bezpieczne i wspierające środowisko, w którym dziecko czuje się swobodnie, popełniając błędy i prosząc o pomoc.
  • Doceniaj sukcesy i postępy w nauce: Świętuj sukcesy i postępy dzieci, małe i duże, i doceniaj ich ciężką pracę i wysiłek.
  • Spersonalizuj naukę: Spersonalizuj naukę, dostosowując zajęcia i materiały do indywidualnych potrzeb i zainteresowań danego dziecka.
  • Wzmacniaj pozytywne nastawienie do nauki języka: Zachęcaj dziecko, by postrzegało naukę języka jako zabawę i przyjemne doświadczenie, i pomóż mu dostrzec wartość i znaczenie nauki języka angielskiego.

  Zachęcaj do samodzielnej nauki

  Zachęcanie do samodzielnej nauki jest ważnym elementem pomagania dzieciom w rozwijaniu ich umiejętności językowych. Możesz zachęcać dziecko do samodzielnego poznawania i odkrywania języka angielskiego, na przykład poprzez czytanie angielskich książek, oglądanie angielskich filmów i słuchanie angielskiego audio. Samodzielna nauka może pomóc dzieciom w budowaniu słownictwa, ćwiczeniu umiejętności czytania i słuchania oraz rozwijaniu rozumienia języka angielskiego. Dając dziecku poczucie odpowiedzialności za proces uczenia się, zwiększa się prawdopodobieństwo, że pozostanie ono zmotywowane i zaangażowane w swoje postępy.

  Niektóre sposoby zachęcania do samodzielności i niezależności w nauce to:

  • Używaj interaktywnych zajęć edukacyjnych: Przygotowuj interaktywne zajęcia edukacyjne, takie jak gry, łamigłówki i odgrywanie ról, aby uczynić proces uczenia się bardziej wciągającym.
  • Zachęcaj do samooceny: Zachęcaj dziecko do samooceny swojej nauki i śledzenia własnych postępów.
  • Pozwól na eksperymentowanie: Pozwól dziecku eksperymentować z nowymi strategiami uczenia się i pomóż mu znaleźć to, co jest dla niego najlepsze.
  • Zachęcaj do wyrażania siebie: Zachęcaj dziecko do twórczej ekspresji poprzez pisanie, sztukę, muzykę lub inne formy wyrażania siebie.
  • Promuj samodzielne projekty: Zachęcaj dzieci do tworzenia własnych projektów, takich jak projekty badawcze lub prezentacje, dając im możliwość zastosowania tego, czego się nauczyły, w praktyczny sposób.

  Nagradzaj postępy

  Dzieci chętniej kontynuują naukę, jeśli czują się doceniane i nagradzane za swoje postępy. Nagradzaj dziecko za jego osiągnięcia w nauce języka angielskiego, czy to poprzez pochwały, naklejki, czy inne zachęty. Na przykład możesz dawać dziecku naklejkę lub certyfikat za każdym razem, gdy skończy lekcję, albo świętować jego postępy, zabierając je na specjalny piknik lub wycieczkę. Dzięki temu dziecko poczuje się dumne ze swoich osiągnięć i będzie bardziej zmotywowane do dalszej nauki.

  Nagradzanie postępów w nauce jest skutecznym sposobem motywowania i zachęcania dzieci do nauki angielskiego. Oto kilka sposobów na nagradzanie postępów:

  • Słowna pochwała: Udzielaj słownej pochwały i uznania za dobrze wykonaną pracę. Proste zdania, takie jak „Świetna robota!” lub „Dobrze sobie radzisz!” mogą bardzo pomóc w zwiększeniu pewności siebie i motywacji dziecka.
  • Certyfikaty: Zapewnij certyfikaty lub nagrody, aby docenić postępy i osiągnięcia dziecka, i umieść je w domu.
  • Specjalne przywileje: W nagrodę za postępy zaoferuj specjalne przywileje, takie jak dodatkowy czas na zabawę lub możliwość wyboru następnego zadania do nauki.
  • Naklejki lub odznaki: Używaj naklejek lub odznak jako wizualnej reprezentacji postępów i osiągnięć dziecka i pozwól mu dumnie eksponować swoje naklejki.
  • Spersonalizowana informacja zwrotna: Przekazuj spersonalizowane informacje zwrotne na temat postępów dziecka, podkreślając jego mocne strony i oferując sugestie dotyczące poprawy.
  • Świętowanie: Świętuj sukcesy i kamienie milowe dziecka, organizując specjalne zajęcia, takie jak przyjęcie lub dzień filmowy, aby uczcić jego postępy i osiągnięcia.
  .

  Podsumowanie

  Podsumowując, uczenie dzieci języka angielskiego może być satysfakcjonującym i przyjemnym doświadczeniem zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka. Jeżeli lekcje są proste i zaczynają się od podstaw, takich jak łatwe słowa, na przykład kolory i zwierzęta, a także zawierają interesujące i wciągające zajęcia, takie jak gry i opowiadania, dzieci bardziej utrzymają zainteresowanie i motywację do nauki oraz szybciej rozwiną swoje umiejętności z języka angielskiego. Używanie pomocy wizualnych, zachęcanie do rozmowy i tworzenie pozytywnego środowiska do nauki może pomóc dzieciom poczuć się pewniej i zmotywować do nauki. Prywatni nauczyciele i korepetycje mogą pomóc dziecku w nauce. Lekcje indywidualne to świetny sposób na zwiększenie jego postępów i pewności siebie. Jeśli szukasz korepetytora z języka angielskiego, strony internetowe poświęcone korepetycjom umożliwiają wyszukiwanie tutorów w pobliżu miejsca zamieszkania. Pamiętając o tych wskazówkach, z pewnością będziesz w stanie pomóc dziecku rozpocząć naukę angielskiego i rozwijać się w tym zakresie.