W dzisiejszym zglobalizowanym społeczeństwie opanowanie dodatkowego języka może przynieść wiele korzyści zarówno osobistych, jak i zawodowych. Możliwość komunikowania się z ludźmi z innych krajów i kultur jest wzbogacającą częścią życia, a mówienie po angielsku może być szczególnie korzystne. Angielski jest najczęściej używanym drugim językiem na świecie, co czyni go popularnym wyborem dla uczących się języków. Pod względem zawodowym opanowanie języka angielskiego może dać ludziom przewagę na rynku pracy, ponieważ wiele firm traktuje globalny handel i współpracę jako główne elementy swojego modelu biznesowego.

Ponieważ nauka nowego języka może być wyzwaniem, zwłaszcza dla małych dzieci, które wciąż rozwijają swoje umiejętności poznawcze i językowe, ważne jest, aby znaleźć zabawne i angażujące sposoby uczenia. Jeżeli zastosujesz odpowiednie podejście i środki, dzieci będą uczyć się angielskiego w łatwiejszy i przyjemniejszy sposób. W tym artykule przedstawiamy listę interesujących metod nauki, zajęć i materiałów, które pomogą twojemu dziecku płynnie i pewnie mówić po angielsku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego wczesna nauka języka jest korzystna dla dzieci, możesz przeczytać nasz artykuł na blogu Znaczenie wczesnej nauki języka.

Sięgnij po gry

Granie w gry to świetny sposób na naukę angielskiego, nawet w sposób podświadomy! Dzieci mogą uczyć się słownictwa, gramatyki, umiejętności słuchania i mówienia, dobrze się przy tym bawiąc. Możesz spróbować gier słownych, takich jak „I Spy” czy „Hangman”, by uczyć nowych słów, lub gier planszowych, takich jak „Scrabble”, by uczyć gramatyki i konstrukcji zdań. Gry cyfrowe, takie jak aplikacje do nauki języków obcych czy edukacyjne gry wideo, również mogą pomóc utrzymać zaangażowanie i motywację dzieci. Na przykład popularna aplikacja do nauki języków obcych Duolingo ma przyjemny i interaktywny interfejs przypominający grę, dzięki któremu nauka angielskiego staje się przyjemnością.

Inne gry, które można wykorzystać do uprzyjemnienia nauki języka angielskiego, znajdziesz poniżej. Gry te są nie tylko zabawne, ale dają dzieciom możliwość ćwiczenia słownictwa, gramatyki, umiejętności słuchania i mówienia po angielsku.

Pictionary

Gra, w której jedna osoba rysuje obrazek przedstawiający angielskie słowo lub wyrażenie, a druga próbuje odgadnąć, co to za słowo lub wyrażenie.

Szarady

W tej grze jedna osoba odgrywa angielskie słowo lub wyrażenie bez mówienia, a druga próbuje odgadnąć, co to za słowo lub wyrażenie.

Word Jumble

Word Jumble to gra, w której angielskie litery są zakodowane, a dziecko musi je odkodować, aby utworzyć słowo.

Wykreślanka

W grze typu wykreślanka znajduje się tabelka z angielskimi literami, a w niej ukryte są słowa. Dziecko musi znaleźć słowa, zakreślając je.

Bingo

Gra, w której gracze otrzymują tabelkę z angielskimi słowami lub obrazkami, a osoba prowadząca losowo wywołuje słowa lub obrazki. Gracze muszą zaznaczyć odpowiednie słowo lub obrazek na swojej siatce, aż do momentu, gdy stworzą kompletną linię.

Memory

W grze Memory zestaw kart z angielskimi słowami jest ułożony obrazkami do dołu, a dziecko musi odwrócić dwie karty, próbując znaleźć pasujące do siebie pary.

Zawieszanie koszyka z owocami

W tej grze dziecko musi nazwać różne owoce i warzywa, które zaczynają się na każdą literę alfabetu. Za każdym razem, gdy nazwie owoc lub warzywo, dodaje wycinankę do wiszącego kosza, aż kosz się zapełni.

Pierwsza lekcja jest bezpłatna!

✔️ Zajęcia z korepetytorem online

✔️ Indywidualne zajęcia

✔️ Wykwalifikowani korepetytor

Używanie multimediów

Multimedia mogą zapewnić wielozmysłowe doświadczenie, które angażuje zarówno wzrokowców, jak i słuchowców. Twoje dziecko może uczyć się angielskiego, korzystając z piosenek, filmów, podcastów i interaktywnych stron internetowych. Śpiewanie piosenek to dobry sposób, by dzieci uczyły się nowych słów, poprawiały wymowę i intonację. Filmy i podcasty mogą być wykorzystywane do doskonalenia umiejętności słuchania i rozumienia, a także do zapoznania dzieci z różnymi akcentami i kulturami. Interaktywne strony internetowe, takie jak aplikacje do nauki języka czy quizy online, mogą sprawić, że nauka angielskiego stanie się zabawą i interaktywnym doświadczeniem. Na przykład strona British Council „LearnEnglish Kids” zawiera wiele interaktywnych gier, piosenek, opowiadań i filmów, które mają pomóc dzieciom w nauce angielskiego w zabawny i angażujący sposób.

Innym sposobem wykorzystania multimediów są aplikacje do nauki języka. Istnieje wiele aplikacji do nauki języka angielskiego, które mogą być doskonałym uzupełnieniem nauki. Aplikacje te oferują zabawne i interaktywne gry i ćwiczenia, które pomogą dziecku w nauce angielskiego słownictwa, gramatyki, umiejętności słuchania i mówienia. Niektóre popularne aplikacje do nauki języka angielskiego dla dzieci to Duolingo, Lingokids i ABCmouse.

Poniżej znajduje się lista aplikacji do nauki języka angielskiego dla dzieci oraz korzyści, jakie mogą one przynieść twojemu dziecku w nauce
 • Duolingo – popularna aplikacja do nauki języka, która wykorzystuje interfejs podobny do gry, aby nauka angielskiego była zabawna i wciągająca.
 • Lingokids – zabawna i interaktywna aplikacja, która wykorzystuje gry, piosenki i filmy do nauki angielskiego słownictwa i gramatyki.
 • ABCmouse – aplikacja edukacyjna zawierająca ćwiczenia do nauki języka angielskiego dla dzieci w wieku 2-8 lat.
 • Fun English – aplikacja wykorzystująca interaktywne gry i filmy do nauki angielskiego słownictwa, gramatyki i wymowy.
 • Mindsnacks – aplikacja zawierająca zabawne i wciągające gry, które pomagają dzieciom uczyć się angielskiego słownictwa i gramatyki.

Zrób zajęcia grupowe

Uczenie się angielskiego z przyjaciółmi jest przyjemniejsze niż nauka w pojedynkę. Zajęcia grupowe dają dzieciom możliwość interakcji z rówieśnikami, ćwiczenia języka angielskiego w kontekście społecznym i uczenia się od siebie nawzajem. Odgrywanie ról i zajęcia teatralne mogą pomóc dzieciom w ćwiczeniu umiejętności konwersacyjnych i komunikacyjnych, a opowiadanie historii może pomóc w rozwijaniu umiejętności pisania i czytania. Konkursy drużynowe, takie jak konkursy literowania czy gry językowe, mogą sprawić, że nauka języka angielskiego stanie się zabawą i wciągającym doświadczeniem. Możesz na przykład zorganizować konkurs literowania z przyjaciółmi swojego dziecka lub wystawić przedstawienie w języku angielskim z grupą dzieci. W naszym wpisie na blogu Uczenie dzieci języka angielskiego znajdziesz wskazówki i porady dotyczące różnych zajęć grupowych oraz innych zabaw, które angażują dzieci w naukę języka angielskiego.

Używaj przykładów z realnego świata

Uczenie się języka angielskiego może być dla dzieci bardziej istotne i znaczące, jeśli zobaczą, jak można go używać w rzeczywistych sytuacjach. Rodzice i nauczyciele mogą wykorzystywać znaki, etykiety, menu i reklamy do nauki angielskiego słownictwa, wymowy i umiejętności komunikacyjnych, a także do doskonalenia umiejętności czytania i pisania. Scenariusze z życia wzięte, takie jak zakupy, zamawianie jedzenia czy pytanie o drogę, również mogą być wykorzystane do ćwiczenia języka angielskiego w praktyczny i angażujący sposób. Możesz na przykład zabrać dziecko na zakupy i poprosić je o przeczytanie etykiet i zidentyfikowanie różnych produktów i składników.

Zadbaj o pozytywne środowisko do nauki

Tworzenie pozytywnego i wspierającego środowiska do nauki jest niezbędne, by dzieci mogły się bawić i odnosić sukcesy w nauce języka angielskiego. Chwal wysiłki swojego dziecka i świętuj jego postępy. Przekazuj komentarze i wskazówki, które są zarówno konstruktywne, jak i wspierające. W tworzeniu pozytywnej atmosfery do nauki kluczowe znaczenie ma również reagowanie na wyzwania i bariery, które mogą pojawić się w trakcie nauki języka angielskiego, takie jak lęk przed językiem, różnice kulturowe czy trudności w nauce. Zachęcaj dziecko do popełniania błędów i uczenia się na nich oraz twórz atmosferę nauki, która jest spokojna, pozytywna i zabawna. Spraw, by nauka angielskiego stała się częścią codziennej rutyny twojego dziecka i stosuj pozytywne wzmocnienia, by zachęcić je do mówienia i używania języka angielskiego w życiu codziennym.

Czytaj książki po angielsku

Czytanie książek po angielsku to świetny sposób, by poprawić słownictwo, rozumienie tekstu i umiejętność pisania. Pomaga też dzieciom lepiej posługiwać się językiem angielskim i rozwijać uznanie dla literatury obcej. Istnieje wiele angielskich książek przeznaczonych dla dzieci, od książek z obrazkami dla najmłodszych po książki z rozdziałami dla starszych dzieci. Możesz też przeczytać angielskie tłumaczenia ulubionych książek swojego dziecka lub znaleźć angielskie wersje popularnych bajek.

Książki po angielsku, które są ciekawe, rozrywkowe i edukacyjne dla dzieci:
 • „Cat in the Hat” autorstwa Dr. Seussa – klasyczna książka dla dzieci, która świetnie nadaje się do nauki angielskiego słownictwa i czytania ze zrozumieniem.
 • „Goodnight Moon” autorstwa Margaret Wise Brown – popularna bajka na dobranoc, która świetnie nadaje się do nauki angielskiego słownictwa i podstawowych struktur zdaniowych.
 • „The Very Hungry Caterpillar” autorstwa Eric Carle – zabawna i kolorowa książka obrazkowa, która świetnie nadaje się do nauki angielskiego słownictwa i liczenia dla młodszych dzieci.
 • Książki o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling – popularna seria książek, która świetnie nadaje się do nauki angielskiego czytania ze zrozumieniem i pisania dla dzieci i nastolatków.
 • Lew, czarownica i szafa autorstwa C.S. Lewisa – klasyczna książka dla dzieci, która świetnie nadaje się do nauki angielskiego słownictwa i umiejętności pisania.
 • .

Oglądanie angielskich programów telewizyjnych i filmów

Oglądanie angielskich programów telewizyjnych i filmów może być świetnym sposobem na poprawę umiejętności słuchania i rozumienia, a także na zapoznanie dzieci z różnymi akcentami i kulturami. Może też pomóc dzieciom w nauce języka angielskiego w bardziej naturalny i autentyczny sposób. Istnieje wiele angielskich programów telewizyjnych i filmów przeznaczonych dla dzieci, a najważniejsze jest, by wybrać coś, co odpowiada wiekowi dziecka, jego zainteresowaniom i celom nauki. Możesz włączyć napisy, aby pomóc dziecku zrozumieć dialogi i poprawić jego umiejętność czytania.

Poniżej znajduje się lista programów i filmów po angielsku, które są zabawne i edukacyjne dla dzieci w różnym wieku:
 • Dora – popularny program telewizyjny dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat, który uczy angielskiego słownictwa i podstawowych struktur zdaniowych.
 • Świnka Peppa – popularny program telewizyjny dla małych dzieci w wieku od 3 do 5 lat, który uczy dziecko podstawowego słownictwa angielskiego i konstrukcji zdań.
 • Ulica Sezamkowa – klasyczny program telewizyjny dla dzieci, który świetnie nadaje się do nauki angielskiego słownictwa, gramatyki i umiejętności społecznych, również odpowiedni dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat.
 • Filmy Toy Story – zabawna i wciągająca seria filmowa dla dzieci od 5 roku życia, która świetnie nadaje się do poprawy umiejętności słuchania i rozumienia języka angielskiego.
 • Harry Potter – bardzo popularna seria filmów dla trochę starszych dzieci, w wieku od 7 lat wzwyż, która jest świetna do poprawy umiejętności słuchania i rozumienia języka angielskiego. Zalecane ograniczenie wiekowe wzrasta wraz z kolejnymi filmami, dlatego sprawdź je przed oglądaniem.

Lekcje języka angielskiego

Jeśli nie jesteś rodowitym użytkownikiem języka angielskiego lub czujesz się nieswojo, zapisanie dziecka na korepetycje z języka angielskiego mogą być doskonałym pomysłem. Indywidualne zajęcia językowe zapewniają ustrukturyzowane i wspierające środowisko nauki, z wyszkolonymi tutorami, którzy pomogą twojemu dziecku skutecznie nauczyć się języka angielskiego. Prywatni nauczyciele mogą też dać dziecku możliwość interakcji i zabawy z innymi uczącymi się języka angielskiego i ćwiczenia go w kontekście społecznym. Jeśli chcesz znaleźć grupowe lub indywidualne zajęcia z języka angielskiego, możesz wyszukać w Internecie zwroty „zajęcia z języka angielskiego” czy „angielskie korepetycje”, a następnie dodać „nazwę twojego miasta”, na przykład korepetycje z angielskiego w Gdańsku lub zajęcia z angielskiego Lublin.

Znajdź nauczyciela języka angielskiego

Znalezienie korepetytora, który będzie wspierał twoje dziecko w nauce, może okazać się dobrym wyborem zarówno pod względem osobistym, jak i edukacyjnym. Wybierając korepetytora dla swojego dziecka, warto poszukać takiego, który będzie odpowiadał jego zainteresowaniom, osobowości i potrzebom edukacyjnym, ponieważ od tego zależy, jak wiele dziecko wyniesie z korepetycji. Oprócz pomagania dziecku w procesie uczenia się, dobry korepetytor może także pomóc w poprawieniu jego samooceny, dając wzór do naśladowania i wsparcie. Niezależnie od tego, czy chcesz znaleźć korepetycje online, czy też korepetytora w pobliżu miejsca zamieszkania, możesz poszukać ich na stronach internetowych lub platformach korepetycyjnych, na przykład używając takich haseł, jak „korepetycje Warszawa” lub „nauczyciel języka Iława”.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak prywatny korepetytor może pomóc twojemu dziecku w osiągnięciu celów i w rozwoju pewności siebie, możesz przeczytać nasz wpis na blogu Korzyści z indywidualnych korepetycji z angielskiego dla dzieci.

Wnioski

Podsumowując, nauka angielskiego może być dla dzieci zabawą i ciekawym doświadczeniem. W tym artykule omówiliśmy kilka metod nauki, w tym gry, multimedia, zajęcia grupowe, przykłady z życia wzięte, tworzenie pozytywnego środowiska nauki, czytanie angielskich książek, oglądanie programów telewizyjnych i filmów po angielsku, uczęszczanie na zajęcia z języka angielskiego, szukanie korepetytora i korzystanie z aplikacji do nauki języka angielskiego. Jeżeli wybierzesz metody nauki odpowiednie dla siebie i swojego dziecka, w krótkim czasie będzie ono mówiło płynnie i pewnie po angielsku! Pamiętaj, że kluczem jest uczynienie nauki angielskiego częścią codziennej rutyny dziecka i stosowanie pozytywnych wzmocnień, by zachęcić je do używania angielskiego w życiu codziennym. Najważniejsze jest to, żeby sprawić, by była to zabawa. Życzymy dobrej nauki!