W miarę jak świat staje się coraz bardziej połączony, angielski stał się globalnym językiem biznesu. Niezależnie od tego, czy komunikujesz się ze współpracownikami czy klientami z całego świata, dobra znajomość angielskiego jest niezbędna, by odnieść sukces w biznesie. Od negocjowania umów po pisanie e-maili – umiejętność skutecznego i efektywnego porozumiewania się w tym języku pomoże ci osiągnąć cele zawodowe i wywrzeć pozytywne wrażenie na innych.

W tym wpisie omówimy sześć rzeczt, które pomogą ci poprawić znajomość angielskiego w biznesie. Bez względu na to, czy jesteś studentem, profesjonalistą czy przedsiębiorcą, te kroki pomogą ci rozwinąć umiejętności językowe potrzebne do odniesienia sukcesu w globalnym środowisku biznesowym. Postępując zgodnie z tymi poradami, będziesz mógł ocenić swój obecny poziom zaawansowania, wyrobić sobie dobre nawyki z zakresu czytania, ćwiczyć umiejętności mówienia i słuchania, doskonalić umiejętności pisania, korzystać z technologii w celu uzupełnienia nauki oraz uzyskać informacje zwrotne i korekty od wykwalifikowanego nauczyciela lub tutora. Zaczynajmy!

Krok 1: Oceń swój obecny poziom języka angielskiego

Zanim zaczniesz poprawiać swoją znajomość angielskiego, musisz ocenić swój obecny poziom zaawansowania. Pomoże ci to wyznaczyć realistyczne cele i skupić wysiłki w nauce na tych obszarach, które wymagają największej poprawy.

Dobrym sposobem na ocenę poziomu znajomości języka angielskiego jest przystąpienie do testu biegłości językowej lub uzyskanie certyfikatu oceniającego poziom języka angielskiego. Zdobycie certyfikatu z języka angielskiego może pokazać potencjalnym pracodawcom, że znasz język bardzo dobre i może dać ci przewagę nad konkurencją na rynku pracy. Jednak przy wielu dostępnych opcjach określenie, który certyfikat będzie odpowiedni dla twoich celów zawodowych, może być wyzwaniem.

Poniżej prezentujemy listę najbardziej popularnych certyfikatów z języka angielskiego :
 • TOEFL (Test of English as a Foreign Language): pytania wielokrotnego wyboru, eseje i zadania sprawdzające umiejętność czytania, słuchania, mówienia i pisania.
 • IELTS (International English Language Testing System): pytania wielokrotnego wyboru, eseje i zadania sprawdzające umiejętności czytania, pisania, mówienia i słuchania.
 • TOEIC (Test of English for International Communication): pytania wielokrotnego wyboru, sprawdzające umiejętność słuchania i czytania.
 • Egzaminy Cambridge English (np. CAE, CPE, FCE): pytania wielokrotnego wyboru, eseje i zadania sprawdzające umiejętności czytania, pisania, mówienia i słuchania.
 • PTE (Pearson Test of English): komputerowy test z pytaniami wielokrotnego wyboru, zadaniami z mówienia i pisania, sprawdzający umiejętności czytania, pisania, mówienia i słuchania.

Aby dowiedzieć się więcej o certyfikatach z języka angielskiego i określić, który z nich jest odpowiedni dla ciebie i twoich celów zawodowych, sprawdź wpis na naszym blogu Jak wybrać certyfikat z języka angielskiego odpowiedni dla twojej kariery.

Oceniając swoją znajomość angielskiego, należy wziąć pod uwagę zarówno znajomość gramatyki i słownictwa, jak i umiejętności mówienia i słuchania. Test językowy może pomóc ci ocenić twój poziom biegłości we wszystkich czterech umiejętnościach językowych (czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie). Rozmowa z native speakerem lub partnerem z wymiany językowej może pomóc ci zidentyfikować obszary, w których możesz mieć problemy z wymową, intonacją lub popularnymi zwrotami i idiomami używanymi w środowisku biznesowym.

Krok 2: Wyrób sobie dobry nawyk czytania

Czytanie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę słownictwa, gramatyki i umiejętności pisania. Czytając regularnie, pogłębisz rozumienie języka angielskiego i będziesz w stanie lepiej przekazywać swoje idee i myśli w środowisku biznesowym. Niektóre rodzaje materiałów, które są szczególnie przydatne w doskonaleniu biznesowego języka angielskiego, to gazety, magazyny, książki i publikacje branżowe.

Poniżej podajemy kilka źródeł internetowych, które poprawią twój angielski biznesowy i dadzą ci wgląd w globalny rynek:
 • Business English Pod
 • BBC Business Daily
 • The Economist
 • The Financial Times
 • Harvard Business Review
 • Inc.com
 • Entrepreneur.com
 • Forbes

Podczas czytania ważne jest, by wybierać materiały odpowiednie dla twojego poziomu zaawansowania. Powinieneś także pamiętać o aktywnym czytaniu, czyli podsumowywaniu kluczowych punktów, wypisywaniu nowych słów i notowaniu ważnych szczegółow. Pomoże ci to w przyswojeniu nowych słów i struktur gramatycznych, dzięki czemu będziesz mógł je lepiej wykorzystać w pisaniu i mówieniu.

Krok 3: Ćwicz swoje umiejętności z zakresu mówienia i słuchania

Rozwinięte umiejętności z mówienia i słuchania są niezbędne w środowisku biznesowym. Umiejętność jasnego komunikowania się, rozumienia tego, co mówią inni, i odpowiedniego reagowania jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu w globalnym środowisku biznesowym. Aby poprawić swoje umiejętności mówienia i słuchania, możesz uczestniczyć w zajęciach grupowych z języka angielskiego, brać udział w zajęciach konwersacyjnych i ćwiczyć próbne scenariusze biznesowe.

Powszechnie używane zwroty w biznesowym angielskim i jak ich używać

Kiedy zaczniesz używać angielskiego w biznesie w sytuacjach z życia wziętych, dobrze jest znać kilka kluczowych zwrotów, do których możesz się odwołać. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów takich zwrotów.

Negocjacje: „Can we make a deal?”, „What’s your best offer?”, „I’d like to propose a compromise” („Czy możemy zawrzeć umowę?”, „Jaka jest twoja najlepsza oferta?”, „Chciałbym zaproponować kompromis”)

Prezentowanie: „Let me walk you through the slides”, „As you can see from the chart”, „I’d like to draw your attention to…” („Pozwól, że omówię slajdy”, „Jak widać na wykresie”, „Chciałbym zwrócić twoją uwagę na…”

Udzielanie informacji zwrotnej: >”I appreciate your efforts, and…”, „I’m impressed with your progress in…”, „It would be helpful if you could…” („Doceniam twoje wysiłki i…”, „Jestem pod wrażeniem twoich postępów w…”, „Byłoby pomocne, gdybyś mógł…”)

Oprócz nauki tych zwrotów powinieneś także popracować nad swoją wymową i intonacją. Pomoże ci to komunikować się w skuteczniejszy sposób i być lepiej rozumianym przez rodzimych użytkowników języka. Możesz również ćwiczyć zwroty i słownictwo używane w sytuacjach biznesowych, takich jak negocjacje, prezentacje i udzielanie informacji zwrotnych. Słuchanie podcastów o tematyce biznesowej lub TED Talks również może pomóc ci ćwiczyć słuchanie oraz wesprzeć naukę nowego słownictwa i idiomów. Jeśli chcesz zagłębić się w różne rodzaje materiałów i zasobów do optymalizacji nauki języka, sprawdź nasz wpis na blogu Efektywne techniki nauki.

Krok 4: Popraw swoje umiejętności z zakresu pisania

Dobre umiejętności z zakresu pisania są w kontekście biznesowym tak samo ważne, jak umiejętności mówienia i słuchania. Bez względu na to, czy piszesz e-maile, notatki czy raporty, musisz umieć jasno i zwięźle przekazać informacje.

W czasie pisania ważne jest używanie odpowiedniego języka i formatowania. Na przykład, powinieneś używać języka formalnego i unikać slangu lub wyrażeń potocznych. Powinieneś także uważnie czytać swoje teksty, szukając najczęstszych błędów, takich jak niewłaściwe porozumienie podmiotowo-samogłoskowe, spójność czasowa czy użycie przyimków. Materiały takie jak podręczniki i kursy internetowe mogą pomóc ci dowiedzieć się więcej o pisaniu tekstów biznesowych i rozwinąć twoje umiejętności pisania.

Poniżej podajemy kilka dobrych podręczników na temat tworzenia tekstów biznesowych, które pomogą ci poprawić umiejętności pisania w języku angielskim:
 • ”The business writer’s handbook autorstwa Geralda J. Alreda
 • ”The Only Business Writing Book You’ll Ever Need” autorstwa Laury Brown
 • ”Effective Business Writing” autorstwa Maryann V. Piotrowski

Krok 5: Wykorzystaj technologię do urozmaicenia nauki

Technologia może być świetnym narzędziem do poprawy twoich umiejętności językowych. Istnieje wiele aplikacji do nauki języka, kursów online i ćwiczeń gramatycznych, które pomogą ci urozmaicić naukę i ćwiczyć znajomość angielskiego w ciekawy i angażujący sposób. Wyznaczając sobie cele, śledząc swoje postępy i ćwicząc regularnie, możesz w pełni wykorzystać te materiały i szybciej poprawić swoje umiejętności z zakresu angielskiego w biznesie.

Te aplikacje do nauki języka pomogą ci poprawić znajomość biznesowego angielskiego szybko, łatwo i w zaciszu własnego domu:

Oprócz aplikacji do nauki języka i kursów online, istnieje wiele innych narzędzi technologicznych, które mogą pomóc ci w doskonaleniu znajomości angielskiego w biznesie. Na przykład istnieją programy i aplikacje, które mogą pomóc ci w doskonaleniu umiejętności pisania, wskazując typowe błędy i podając sugestie dotyczące poprawy. Istnieją również narzędzia internetowe, które pomogą ci ćwiczyć wymowę i intonację, takie jak strona English Central lub funkcja rozpoznawania mowy w aplikacji Google Translate.

Krok 6: Uzyskaj informację zwrotną od korepetytora lub nauczyciela

Uzyskiwanie informacji zwrotnych i korekt od wykwalifikowanego nauczyciela lub korepetytora jest niezbędne do poprawy twoich umiejętności w zakresie biznesowego języka angielskiego. Dobry tutor lub nauczyciel pomoże ci zidentyfikować najczęściej popełniane błędy i obszary, w których musisz się poprawić, a także przekaże spersonalizowane informacje zwrotne i korekty, które pomogą ci szybciej osiągnąć postępy. Istnieje wiele sposobów na znalezienie korepetytora lub nauczyciela, w tym szkoły językowe oraz serwisy, strony i platformy internetowe.

W zależności od tego, gdzie mieszkasz, najprawdopodobniej będziesz mógł znaleźć szkołę językową, w której odbywają się zajęcia z języka angielskiego. Zapisanie się na zajęcia indywidualne lub lekcje językowe może również dać możliwość bardziej zorganizowanej nauki języka i kontaktu z native speakerami podczas nauki. Indywidualne lekcje można znaleźć wyszukując zajęcia z języka angielskiego lub lekcje języka angielskiego +„nazwa twojego miasta” (np. zajęcia z języka angielskiego w Krakowie lub korepetycje z języka angielskiego w Rzeszowie.

Jeśli nie masz pewności, czy grupowe zajęcia językowe są dla ciebie odpowiednie, inną świetną opcją są korepetycje indywidualne. Korzyści z indywidualnych zajęć są ogromne, a z odpowiednim korepetytorem będziesz mógł zauważyć stały i ciągły postęp w nauce i poziomie języka angielskiego. Sprawdź ten wpis na naszym blogu Korzyści z indywidualnych korepetycji z angielskiego , by dowiedzieć się więcej o tym, jak korepetytor może pomóc ci w ustaleniu celów i ich osiągnięciu. Jeśli zdecydujesz się na korepetytora, który pomoże ci w nauce, ważne jest, abyś znalazł takiego, który będzie odpowiadał twoim ambicjom, celom nauki i preferowanemu stylowi uczenia się. Platformy z korepetycjami pozwolą ci na przeglądanie listy lokalnych korepetytorów w twojej okolicy i wyszukanie haseł takich jak „korepetycje Rzeszów czy „indywidualni nauczyciele języka Poznań”.

.

Podczas pracy z korepetytorem lub nauczycielem ważne jest, by jasno komunikować swoje cele i potrzeby oraz być otwartym na komentarze i sugestie dotyczące sektorów wymagających poprawy. Powinieneś również pamiętać o regularnych ćwiczeniach i stosowaniu sugestii nauczycieli podczas indywidualnej nauki. Dzięki konsekwentnemu wysiłkowi i chęci do nauki możesz poprawić swoje umiejętności w zakresie biznesowego angielskiego i osiągnąć większy sukces w swojej karierze.

Wnioski

Podsumowując, poprawa znajomości biznesowego angielskiego wymaga czasu i wysiłku, ale jest niezbędna, by odnieść sukces w dzisiejszym globalnym środowisku pracy. Postępując zgodnie z wymienionymi sześcioma krokami – oceniając swój obecny poziom znajomości języka angielskiego, wyrabiając dobre nawyki czytania, ćwicząc umiejętność mówienia i słuchania, doskonaląc umiejętność pisania, wykorzystując technologię do uzupełnienia nauki oraz otrzymując sugestie od wykwalifikowanego korepetytora lub nauczyciela – możesz poprawić swoje umiejętności językowe i osiągnąć cele zawodowe. Pamiętaj by być cierpliwym, regularnie ćwiczyć i być zmotywowanym, a będziesz na dobrej drodze do sukcesu!