Jeśli chcesz poprawić swoją znajomość języka angielskiego ze względów naukowych lub zawodowych, egzamin z języka angielskiego może być świetnym sposobem na zmierzenie swoich postępów i wyznaczenie celów. Przygotowanie do egzaminu może być trudnym zadaniem, ale dzięki dokładnemu i zaplanowanemu działaniu możesz uspokoić swoje nerwy, wiedząc, że jesteś gotowy do pokazania swoich umiejętności językowych. W tym przewodniku przyjrzymy się kilku kluczowym krokom, które możesz podjąć, aby przygotować się do egzaminu z języka angielskiego. Doradzimy, jak poznać format egzaminu, jakich materiałów do nauki używać i jak osiągnąć najlepsze wyniki na egzaminach certyfikacyjnych, takich jak TOEFL czy IELTS. Omówimy również najlepsze metody nauki dla dzieci uczących się angielskiego oraz wskazówki, jak odnieść sukces na zajęciach z języka angielskiego.

Krok 1: Poznaj format egzaminu

Zrozumienie formatu egzaminu jest kluczowe dla osiągnięcia dobrego wyniku. Powinieneś zbadać i zapoznać się z typami pytań, które będą zadawane, czasem trwania egzaminu i systemem punktacji. Znajomość formatu egzaminu pomoże ci skutecznie się przygotować i zwiększy twoje szanse na sukces. Kilka rzeczy, które warto sprawdzić:

 • Forma egzaminu: pisemna lub ustna
 • Rodzaje pytań, które będą ci zadawane
 • Czas trwania testu
 • System punktacji
 • Jeśli możesz, zapytaj egzaminatora o temat egzaminu

Pomocne jest również zrozumienie formatu każdej części egzaminu i typów pytań, które będą w niej zadawane. Przygotowanie psychiczne do egzaminu pomoże ci zachować spokój i skupić się na pokazaniu swoich umiejętności.

Przykładowe formy egzaminu: egzamin pisemny i ustny

Istnieją pewne zasadnicze różnice pomiędzy pisemnymi i ustnymi egzaminami z języka angielskiego, z którymi warto się zapoznać przed rozpoczęciem przygotowań:

Pisemny egzamin z języka angielskiego zawiera zazwyczaj różne typy pytań, takie jak pytania wielokrotnego wyboru czy pytania typu „wypełnij lukę”, które oceniają wiedzę ucznia z zakresu gramatyki, słownictwa i rozumienia tekstu czytanego. Egzamin może również zawierać część pisemną, w której uczeń jest proszony o napisanie eseju lub krótkiego opowiadania.

Egzamin ustny z języka angielskiego obejmuje zazwyczaj zadania polegające na mówieniu i słuchaniu, takie jak rozmowa z egzaminatorami, prezentacja, opisywanie obrazu lub wykresu. Egzamin może również zawierać część dotyczącą wymowy, w której ocenia się akcent i intonację ucznia. Celem egzaminu ustnego jest ocena zdolności ucznia do efektywnego porozumiewania się w języku angielskim.

Przygotowanie do TOEFL i IELTS

Egzaminy TOEFL i IELTS mogą mieć nieco inny format niż zwykłe egzaminy szkolne, ponieważ są to standaryzowane testy, które oceniają twoją biegłość w języku angielskim. TOEFL i IELTS sprawdzają wszystkie cztery umiejętności: czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie. Ważne jest więc, aby ćwiczyć i poprawiać swoje umiejętności we wszystkich tych obszarach.

Należy również pamiętać, że TOEFL i IELTS są wysoko cenionymi egzaminami i że przygotowanie się do nich wymaga dodatkowego czasu i wysiłku.

Krok 2: Opanuj podstawy: Słownictwo, gramatyka i wymowa

Przygotowując się do pisemnego lub ustnego egzaminu z języka angielskiego, należy skupić się na trzech podstawowych elementach: słownictwie, gramatyce i – w przypadku egzaminów ustnych – na wymowie. Te elementy będą stanowiły fundamenty twojego egzaminu, niezależnie od jego tematu i formy.

Jak poprawić swoje słownictwo

Znajomość słownictwa jest oceniana podczas każdego egzaminu z języka angielskiego. Aby poprawić swoje słownictwo, możesz wypróbować dziesięć następujących metod uczenia się:

 • Zmień język w swoim telefonie, komputerze i kontach w mediach społecznościowych na angielski. Da ci to codzienny kontakt z językiem.
 • Czytaj blogi o interesującej cię tematyce po angielsku .
 • Czytaj książki, gazety i czasopisma w języku angielskim
 • Oglądaj filmy w języku angielskim, w razie potrzeby z napisami
 • Prowadź dziennik w języku angielskim.
 • Znajdź grupy, w których będziesz mógł rozmawiać z innymi po angielsku.
 • Używaj kart ćwiczeń lub zasobów internetowych do nauki nowych słów i ich znaczeń.
 • Ustal cel, jakim jest nauka co najmniej 3-4 nowych słów każdego dnia.
 • Upewnij się, że uczysz się tych słów w kontekście lub w zdaniach, tak abyś czuł się komfortowo używając ich w rozmowie.
 • Jeśli znasz temat egzaminu, znajdź materiały do nauki, które są związane z tym tematem. Jest to również dobra okazja do obejrzenia filmów o podobnej tematyce
 • Spróbuj także nauczyć się słów, które są powszechnie używane w konkretnych tematach, takich jak biznes, nauka czy technologie, ponieważ egzaminy często zawierają pytania dotyczące tych tematów.

  Jak poprawić swoją gramatykę

  Musisz ćwiczyć swoją gramatykę, zwłaszcza gdy podchodzisz do egzaminu pisemnego. Aby poprawić swoją angielską gramatykę, możesz skorzystać z następujących porad:

  • Praktykuj regularnie pisanie po angielsku
  • Ucz się z książek do gramatyki lub korzystając z materiałów online
  • Czytaj angielskie teksty, aby zapoznać się z poprawnymi strukturami gramatycznymi
  • Zapisz się na kurs języka angielskiego online, aby poznać zasady gramatyczne i otrzymać pomoc nauczyciela
  • Praktykuj z rodzimymi użytkownikami języka, aby dowiedzieć się, jak język jest używany w naturalnym kontekście
  • Korzystaj z aplikacji i programów do nauki języka, które pomogą ci poprawić znajomość gramatyki poprzez interaktywne ćwiczenia i lekcje

  Jak poprawić swoją wymowę

  Wreszcie, aby być w pełni przygotowanym do egzaminu z języka angielskiego, zwłaszcza ustnego, musisz ćwiczyć swój akcent i intonację. Postępując zgodnie z poniższymi poradami, możesz przygotować się najlepiej, jak to możliwe:

  • Praktykuj regularnie mówienie po angielsku
  • Słuchaj native speakerów, aby poprawić swoje umiejętności słuchania
  • Naucz się kluczowego słownictwa i zwrotów
  • Praktykuj umiejętności konwersacyjne
  • Praktykuj wygłaszanie prezentacji lub przemówień
  • Pracuj nad intonacją

  Pro-tip: Używaj materiałów z prawdziwego życia

  Używanie materiałów z życia wziętych, takich jak artykuły informacyjne, podcasty i filmy, to świetny sposób na poprawę umiejętności czytania i słuchania. Tego typu materiały pozwolą ci zapoznać się ze stylem i formatem języka angielskiego używanym w rzeczywistych sytuacjach i pomogą ci zrozumieć niuanse językowe.

  Krok 3: Skorzystaj z pomocy nauczyciela

  Korepetytor lub opiekun może być niezwykle pomocny w przygotowaniu do egzaminu z języka angielskiego, ponieważ może zapewnić spersonalizowane instrukcje i wsparcie, dostosowane do konkretnych potrzeb i celów. Tutor może pracować z tobą nad konkretnymi obszarami, z którymi masz problemy, takimi jak gramatyka, słownictwo czy wymowa. Może też pomóc ci w ćwiczeniu i doskonaleniu umiejętności mówienia i słuchania w warunkach rzeczywistych, które są kluczowe podczas egzaminów ustnych. Wielu nauczycieli języka angielskiego oferuje swoje usługi online, więc możesz uczestniczyć w zajęciach w zaciszu własnego domu, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz.

  Jeśli chcesz zacząć korepetycje z języka angielskiego w okolicy swojego miejsca zamieszkania, możesz je znaleźć w Internecie – niektóre platformy edukacyjne oferują opcję wyszukiwania, w której możesz sprawdzić lokalne oferty, wpisując na przykład lekcje angielskiego w Warszawie, lekcje angielskiego w Poznaniu, nauczyciel angielskiego w Szczecinie lub korepetytor angielskiego w Gdańsku.

  Współpraca z korepetytorem może być również korzystna, jeśli przygotowujesz się do egzaminu na certyfikat z języka angielskiego, takiego jak TOEFL lub IELTS. Korepetytor może pomóc ci opracować strategie rozwiązywania testu i materiałów do ćwiczeń, które pomogą ci poprawić twoje wyniki. Może też pomóc ci zidentyfikować obszary, na których powinieneś skupić swoje wysiłki.

  Szukając korepetytora lub nauczyciela języka angielskiego, warto zwrócić uwagę na jego kwalifikacje, aby mieć pewność, że posiada on odpowiednią wiedzę i doświadczenie, które pomogą ci osiągnąć twoje cele. Przed wyborem korepetytora, sprawdź czy prywatni nauczyciele, których rozważasz mają:

  • Stopień naukowy z języka angielskiego lub pokrewnej dziedziny
  • Certyfikat nauczyciela, taki jak TESOL, CELTA lub DELTA
  • Doświadczenie w nauczaniu języka angielskiego dla osób nie będących rodzimymi użytkownikami języka
  • Znajomość egzaminu, do którego się przygotowujesz
  • Pozytywne referencje od poprzednich uczniów

  Ważne jest również to, że posiadanie odpowiednich kwalifikacji nie jest jedynym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając korepetytora. Tutor, z którym możesz się łatwo porozumieć i który jest w stanie dostosować swój styl nauczania do twojego stylu uczenia się, pomoże ci zachować motywację i osiągnąć sukces.

  Krok 4: Bądź zorganizowany

  Podczas przygotowań do egzaminu z języka angielskiego bardzo ważna jest organizacja. Stworzenie planu nauki (i trzymanie się go!) i upewnienie się, że masz wystarczająco dużo czasu na naukę i pracę nad obszarami, które najbardziej wymagają poprawy, pozwoli ci skutecznie dążyć do celu. Powinieneś także zauważać swoje postępy i w razie potrzeby dostosowywać swój plan nauki. Pamiętaj o robieniu przerw i dawaniu sobie czasu na relaks i naładowanie akumulatorów.

  Zorganizowane podejście do nauki do egzaminu z języka angielskiego nie tylko pomoże ci zachować koncentrację i motywację, ale także da pewność, że efektywnie wykorzystasz czas przeznaczony na naukę. Jest wiele sposobów na to, by być zorganizowanym i jak najlepiej wykorzystać czas nauki .

  Utwórz harmonogram nauki:

  Zaplanuj, kiedy będziesz się uczyć i trzymaj się grafiku. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu na naukę i pracę nad obszarami, które najbardziej potrzebujesz poprawić. Pomoże ci to wytrwać w drodze do celu i maksymalnie wykorzystać czas przeznaczony na naukę.

  Znajdź lekcje angielskiego lub zajęcia:

  Możesz skorzystać z zajęć języka angielskiego, czy to osobiście, czy przez Internet, czy też w ramach programu do samodzielnej nauki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że uczysz się z pomocą nauczyciela i otrzymasz odpowiednie wskazówki przed egzaminem. Do wyboru masz lekcje indywidualne lub grupowe.

  Śledź swoje postępy:

  Prowadź dziennik lub zeszyt, w którym będziesz mógł śledzić swoje postępy, robić notatki i zapisywać nowe słówka oraz zasady gramatyczne, których się nauczyłeś. W ten sposób będziesz mógł łatwo wrócić do materiału, który już przerobiłeś.

  Organizuj swoje materiały do nauki:

  Utrzymuj swoje materiały do nauki w porządku. Niech będą łatwo dostępne. Używaj karteczek lub innych pomocy, które pomogą ci zapamiętać ważne słownictwo i zasady gramatyczne.

  Pozostań zmotywowany:

  Znajdź grupę lub partnera do nauki, aby utrzymać motywację i odpowiedzialność. Nagradzaj się, gdy osiągniesz pewne cele lub gdy skończysz trudne zadanie.

  Krok 5: Praktykuj!

  To klucz do przygotowania się do egzaminu z języka angielskiego. Im więcej będziesz ćwiczył, tym bardziej będziesz się czuł komfortowo z formatem egzaminu i typami pytań, które będą ci zadawane. Jednym ze sposobów ćwiczenia jest rozwiązywanie testów praktycznych i praca z przykładowymi pytaniami. Pomoże ci to zorientować się, jakie pytania pojawią się na egzaminie, a także poprawi twoją ogólną umiejętność rozwiązywania testów. Dodatkowo możesz ćwiczyć gramatykę, słownictwo i wymowę, czytając, pisząc i mówiąc po angielsku tak często, jak to możliwe.

  Oto kilka praktycznych sposobów na regularne ćwiczenie przed egzaminem z języka angielskiego:
  • Mierz sobie czas na testach ćwiczeniowych
  • Mów i pisz z native speakerem
  • Praktykuj w warunkach egzaminacyjnych
  • Przerabiaj wszystkie części egzaminu
  • Jeśli to możliwe, podróżuj, aby zanurzyć się w języku

  Pomoc dziecku w przygotowaniu do egzaminu z języka angielskiego

  Jeśli jesteś rodzicem pomagającym dziecku przygotować się do egzaminu z języka angielskiego, możesz je wspierać na kilka sposobów. Dzieci uczące się angielskiego jako drugiego języka mogą napotykać takie wyzwania, jak trudności w rozumieniu i stosowaniu nowych struktur gramatycznych, brak płynności i ograniczone słownictwo. Jednak przy odpowiednim podejściu i wykorzystaniu odpowiednich środków, dzieci mogą skutecznie nauczyć się angielskiego. Niektóre efektywne metody to zapewnienie wspierającego i zachęcającego środowiska do nauki, wykorzystanie pomocy wizualnych i ćwiczeń praktycznych oraz zatrudnienie native speakerów jako nauczycieli lub tutorów. Ponadto stwarzanie dzieciom okazji do ćwiczenia mówienia i słuchania w naturalnym otoczeniu, np. podczas rozmów i zabaw, może pomóc im w doskonaleniu płynności mówienia.

  Oto kilka dodatkowych porad, jak możesz pomóc swoim dzieciom w przygotowaniu się do egzaminu z języka angielskiego:

  • Zachęcaj je do czytania różnych tekstów w języku angielskim, takich jak książki i komiksy. Pomoże to poprawić ich słownictwo, gramatykę i umiejętność rozumienia tekstu.
  • Niech ćwiczą pisanie po angielsku, np. układanie bajek, opowiadań lub zabawnych wierszyków. Pomoże im to poprawić umiejętności pisania i rozwinąć zdolność do jasnego wyrażania się na piśmie.
  • Niech ćwiczą słuchanie i mówienie po angielsku. Można to zrobić, oglądając anglojęzyczne filmy lub programy telewizyjne albo prowadząc proste rozmowy, na przykład podczas kolacji.
  • Pomóż im ćwiczyć gramatykę i słownictwo w zabawny sposób. Można to zrobić za pomocą ćwiczeń, fiszek i quizów.
  • Zatrudnij korepetytora lub zapisz je na kurs języka angielskiego. Zapewni im to dodatkowe wsparcie i wskazówki, które pomogą im przygotować się do egzaminu.
  • Zachęcaj i pomagaj im zarządzać czasem i być zorganizowanymi. Pomoże im to utrzymać się na właściwym torze i jak najlepiej wykorzystać czas przeznaczony na naukę.

  Na koniec wspieraj ich i przypominaj, że praktyka i ciężka praca pomogą im osiągnąć sukces.

  Wnioski

  Podsumowując, przygotowanie do egzaminu z języka angielskiego jest wyzwaniem, ale z odpowiednim nastawieniem i podejściem możesz osiągnąć swoje cele. Rozumiejąc format egzaminu, doskonaląc słownictwo, ćwicząc i korzystając z dobrych materiałów, będziesz na dobrej drodze do sukcesu. Co więcej, praca z korepetytorem i zajęcia z języka angielskiego mogą zapewnić ci indywidualne podejście i wsparcie, którego potrzebujesz, aby osiągnąć swoje cele.