Angielski jest globalnym językiem biznesu i posiadanie certyfikatu potwierdzającego jego znajomość może dać ci przewagę nad konkurencją w branży. Jednak przy tak wielu dostępnych opcjach może być ci trudno określić, który certyfikat jest dla ciebie odpowiedni. W tym wpisie omówimy różne rodzaje certyfikatów z języka angielskiego i pomożemy ci wybrać ten, który najlepiej odpowiada twoim celom zawodowym.

Różne rodzaje certyfikatów z języka angielskiego

Po pierwsze, ważne jest, aby wiedzieć, jakie są rodzaje certyfikatów z języka angielskiego. Istnieją dwie główne kategorie: angielski ogólny i angielski biznesowy. Certyfikaty z języka angielskiego ogólnego, takie jak International English Language Testing System (IELTS) i Test of English as a Foreign Language (TOEFL), sprawdzają ogólną znajomość języka. Testy te są wykorzystywane przez rządy, uniwersytety i pracodawców na całym świecie do oceny umiejętności językowych osób, dla których dany język nie jest językiem ojczystym.

Certyfikaty Business English to testy języka angielskiego zaprojektowane specjalnie dla osób pracujących w środowisku biznesowym lub korporacyjnym. Testy te oceniają zdolność danej osoby do efektywnego komunikowania się w języku angielskim w środowisku zawodowym. Mierzą też poziom biegłości w kluczowych umiejętnościach językowych związanych z biznesem, takich jak czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie.

Istnieje kilka popularnych certyfikatów Business English, w tym BEC (Business English Certificate), BULATS (Business Language Testing Service) oraz TOEIC (Test of English for International Communication). Każdy z testów ma swój unikalny format, treść i wymagania, dlatego ważne jest, aby zapoznać się z każdym z nich i określić, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom.

Weź pod uwagę swoje cele zawodowe

Ze względu na spore różnice w różnych rodzajach certyfikatów z języka angielskiego, pierwszym krokiem w wyborze odpowiedniego certyfikatu jest przemyślenie swoich celów zawodowych. Jeśli chcesz pracować w środowisku biznesowym lub akademickim, certyfikat z języka angielskiego biznesowego może być bardziej przydatny. Z drugiej strony, jeśli chcesz studiować lub pracować w kraju anglojęzycznym, bardziej odpowiedni może być ogólny certyfikat języka angielskiego. Co więcej, jeśli planujesz pracować w konkretnej branży, warto sprawdzić, jakie certyfikaty są w niej uznawane i pożądane.

Certyfikaty branżowe

Nie jesteś pewien, jakie certyfikaty są uznawane w twojej branży? Poniżej przedstawiamy listę głównych branż, które wymagają określonych dokumentów potwierdzających znajomość języka angielskiego, z informacją o uznawanych i akceptowanych przez organizacje na całym świecie certyfikatach:

Opieka zdrowotna

Certyfikaty medyczne z języka angielskiego, takie jak International Medical English Language Test (IMELT) i Test of English for International Communication (TOEIC) Medical.

Prawo

Certyfikaty z języka angielskiego prawniczego, takie jak Cambridge English.

Finanse

Certyfikaty z finansowego języka angielskiego, takie jak Cambridge English: Financial (ICFE) oraz Test of English for Financial Services (TOEFS).

Lotnictwo

Certyfikaty z zakresu lotniczego języka angielskiego, takie jak Aviation English Language Testing System (AELTS) i International Civil Aviation Organization (ICAO).

Branża morska

Morskie certyfikaty języka angielskiego, takie jak Maritime English Test (MET) i International Maritime English Language (IMEL).

Edukacja

Certyfikaty English for Academic Purposes (EAP), takie jak Pearson Test of English Academic (PTE Academic) i Cambridge English: Advanced (CAE) są uznawane i akceptowane przez uniwersytety i instytucje edukacyjne na całym świecie w celach rekrutacyjnych i pośrednictwa pracy.

Branża hotelarska

Certyfikaty z języka angielskiego dla hotelarstwa, takie jak English for Hotels and Tourism (EHT) i Cambridge English: Hospitality (CEH).

Poziom trudności

Innym ważnym czynnikiem, który należy rozważyć, jest poziom trudności. Niektóre certyfikaty, takie jak IELTS i TOEFL, są uważane za trudniejsze od pozostałych i mogą wymagać dokładniejszego przygotowania. Jeśli dopiero zaczynasz uczyć się angielskiego, najlepiej będzie zacząć od niższego poziomu i piąć się w górę. Przykładowo Cambridge English: Key (KET) i Cambridge English: Preliminary (PET) to certyfikaty na poziomie podstawowym. Są one łatwiejsze niż IELTS i TOEFL i odpowiednie dla osób, które znają język angielski na poziomie podstawowym.

Certyfikaty z języka angielskiego są dostępne na różnych poziomach, z których każdy odpowiada innemu poziomowi wiedzy. Oto zestawienie najpopularniejszych certyfikatów, ułożonych według stopnia trudności:

Poziom początkujący:

 • Cambridge English: Key (KET)
 • Cambridge English: Preliminary
 • International English Language Testing System (IELTS) – General Training
 • .

Poziom średniozaawansowany:

 • Cambridge English: First (FCE)
 • IELTS – General Training
 • .
 • Oxford Test of English (OTE)
 • Test of English as a Foreign Language (TOEFL) – iBT
 • .

Poziom średniozaawansowany wyższy:

 • Cambridge English: Advanced (CAE)
 • IELTS – Academic
 • Pearson Test of English Academic (PTE Academic)
 • TOEFL – iBT

Poziom zaawansowany:

 • Cambridge English: Proficiency (CPE)
 • IELTS – Academic
 • PTE Academic
 • TOEFL – iBT

Należy pamiętać, że choć te certyfikaty są powszechnie uznawane przez pracodawców i organizacje na całym świecie, to akceptacja i uznanie danego dokumentu może zależeć od branży lub kraju.

.

Koszty i ograniczenia czasowe

Innym aspektem, który należy rozważyć, decydując się na zdanie testu na certyfikat z języka angielskiego, jest koszt i czas potrzebny do jego uzyskania. Niektóre certyfikaty są droższe od innych, a czasem też wymagają więcej czasu na przygotowanie i naukę. Pamiętaj, żeby uwzględnić koszty i wymagania czasowe przy podejmowaniu decyzji. Warto zauważyć, że testy w celu zdobycia niektórych certyfikatów, na przykład IELTS i TOEFL, odbywają się wiele razy w roku, podczas gdy inne, jak BEC, tylko dwa razy w roku. Warto również zauważyć, że materiały do nauki do niektórych certyfikatów można znaleźć online, za darmo lub za niewielką opłatą.

Koszt certyfikatów z języka angielskiego może się różnić w zależności od testu i miejsca, w którym do niego przystępujesz. Oto przybliżony koszt niektórych popularnych certyfikatów z języka angielskiego :

 • TOEFL: około 920 złotych
 • IELTS: 850-1040 złotych
 • Cambridge English: First (FCE): 895-1040 złotych
 • Cambridge English: Advanced (CAE): 895-1040 złotych
 • Cambridge English: Proficiency (CPE): 895-1040 złotych
 • PTE Academic: 895-1040 złotych
 • TOEIC: 660-750 złotych

Ceny te mogą się różnić w zależności od centrum egzaminacyjnego i miejscowości. Co więcej, niektóre centra egzaminacyjne mogą pobierać dodatkowe opłaty za koszty administracyjne lub inne. Warto również wspomnieć, że oprócz kosztu testu, możesz być zmuszony do zapłacenia za materiały przygotowawcze, takie jak podręczniki do nauki, zajęcia lub korepetycje, które mogą zwiększyć całkowity koszt uzyskania certyfikatu z języka angielskiego.

Format testu

Powinieneś też wziąć pod uwagę format testu. Niektóre testy na certyfikat zdaje się na komputerze, inne w formie papierowej. Niektóre certyfikaty zawierają test z mówienia, a inne nie. Jeśli nie odpowiada ci jeden rodzaj testu, możesz rozważyć inny. Warto również zauważyć, że niektóre certyfikaty dają możliwość zdawania testu online, co może być wygodniejszą opcją dla niektórych kandydatów.

Oto najbardziej powszechne certyfikaty z języka angielskiego i ich formaty:

 • TOEFL (Test of English as a Foreign Language): pytania wielokrotnego wyboru, eseje i zadania z mówienia, sprawdzające umiejętności czytania, słuchania, mówienia i pisania.
 • IELTS (International English Language Testing System): pytania wielokrotnego wyboru, eseje i zadania na mówienie, sprawdzające umiejętności czytania, pisania, mówienia i słuchania.
 • TOEIC (Test of English for International Communication): pytania wielokrotnego wyboru, sprawdzające umiejętność słuchania i czytania.
 • Egzaminy Cambridge English (np. CAE, CPE, FCE): pytania wielokrotnego wyboru, eseje i zadania sprawdzające umiejętność czytania, pisania, mówienia i słuchania.
 • PTE (Pearson Test of English): test na komputerze z pytaniami wielokrotnego wyboru, zadaniami na mówienie i pisanie, sprawdzający umiejętności czytania, pisania, mówienia i słuchania.

Każdy test mierzy znajomość języka angielskiego na różne sposoby i ma unikalny format, dlatego ważne jest, aby sprawdzić, który z nich najlepiej odpowiada twoim celom i potrzebom.

Przygotowanie i materiały do nauki

Przygotowanie i materiały do nauki są również ważnym czynnikiem, który należy rozważyć przy wyborze certyfikatu z języka angielskiego. Niektóre certyfikaty, takie jak IELTS i TOEFL, mają szeroki zakres dostępnych materiałów przygotowawczych, w tym oficjalne podręczniki, testy praktyczne i kursy przygotowawcze online. Inne certyfikaty mogą mieć mniej dostępnych materiałów. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, jakie materiały do przygotowania i nauki są dostępne dla certyfikatu, którym jesteś zainteresowany, aby mieć pewność, że masz dostęp do źródeł potrzebnych do skutecznej nauki. Dodatkowo warto zastanowić się, czy dany certyfikat ma autoryzowane centra egzaminacyjne lub tutorów, którzy mogą udzielić wskazówek i wsparcia w trakcie przygotowań.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek na temat tego, jak przygotować się do egzaminu certyfikującego z języka angielskiego – możesz również sprawdzić nasz blog z poradami, jak przygotować się do egzaminu z języka angielskiego.

 • Zapoznaj się z formatem: zrozum strukturę testu, rodzaj zadawanych pytań i rodzaj pojawiających się zadań (np. test wielokrotnego wyboru, pisanie tekstu, zadania na mówienie itp.)
 • Praktykuj regularnie: wykonuj testy praktyczne i pracuj nad przykładowymi pytaniami, aby poznać format testu i poprawić swoje umiejętności.
 • Rozwijaj umiejętności językowe: skup się na obszarach, które wymagają poprawy (np. gramatyka, słownictwo, wymowa itp.) i ćwicz regularnie, aby je poprawić.
 • Próbne testy: rób próbne testy w konkretnych warunkach. Pomoże ci to przyzwyczaić się do czasu i formatu testu.
 • Uzyskaj informację zwrotną: korepetytor lub nauczyciel powinni dać ci informację zwrotną na temat swoich osiągnięć. To pomoże ci określić obszary wymagające poprawy.

Przykłady materiałów do nauki

Do nauki do testów certyfikacyjnych z języka angielskiego możesz wykorzystać oficjalne materiały przygotowujące do egzaminów, kursy online, korepetytorów i lekcje indywidualne, testy praktyczne, podręczniki, materiały z Internetu i programy wymiany językowej. Zasoby te mają na celu pomóc osobom zdającym zapoznać się z formatem testu, zwiększyć znajomość języka angielskiego i szanse na sukces podczas testu. Łącząc różne metody nauki i konsekwentną praktykę z powodzeniem przygotujesz się do testu.

Kiedy chcesz zdobyć certyfikat z języka angielskiego, warto wykorzystać jak najwięcej materiałów do nauki, aby przygotować się do różnych aspektów testu. Poniżej podajemy kilka pomysłów na to, z jakich materiałów można skorzystać:

Oficjalne materiały przygotowujące do testu

Oficjalne materiały przygotowawcze są zazwyczaj najbardziej skutecznymi i aktualnymi źródłami przygotowania do danego testu. Materiały te są zazwyczaj tworzone przez organizatora testu i zawierają testy praktyczne, przykładowe pytania oraz podręczniki, które zostały opracowane specjalnie dla danego testu.

Kursy online

Kursy online mogą być wygodnym i elastycznym sposobem na przygotowanie się do egzaminu. Kursy te zazwyczaj zawierają interaktywne lekcje, testy praktyczne i informacje zwrotne na temat twoich wyników. Niektóre kursy online oferują również lekcje indywidualne na żywo z nauczycielem, dzięki którym możesz otrzymać jeszcze większą pomoc.

Korepertrorzy i prywatni nauczyciele

Zatrudnienie korepetytora lub nauczyciela może zapewnić ci spersonalizowane zajęcia i informacje na temat twoich postępów językowych. Korepetytor lub nauczyciel może pomóc ci zidentyfikować obszary wymagające poprawy i zapewnić ci ukierunkowane ćwiczenia, aby poprawić twoje umiejętności. Przeczytaj nasz blog o przygotowaniu do egzaminu z języka angielskiego, gdzie znajdziesz wskazówki na temat tego, jak znaleźć korepetytora.

Pro-tip:

Jeśli chcesz znaleźć korepetycje z angielskiego blisko swojego miejsca zamieszkania, możesz poszukać lokalnych ofert w Internecie, na przykład zajęcia z angielskiego w Krakowie, lekcje angielskiego w Warszawie, nauczyciel angielskiego w Łodzi lub korepetytor angielskiego we Wrocławiu.

Testy praktyczne

Testy praktyczne są ważną częścią przygotowania do testu. Pomogą ci one zrozumieć format testu, rodzaj zadawanych pytań i sprawdzanych umiejętności. Regularne rozwiązywanie testów praktycznych może pomóc ci poprawić swoje umiejętności i zwiększyć pewność siebie w dniu testu.

Zasoby internetowe

Istnieje wiele zasobów internetowych, które mogą ci pomóc w przygotowaniu się do testu, w tym platformy korepetycyjne, strony internetowe, aplikacje i fora. W tych miejscach znajdziesz testy praktyczne, przykładowe pytania i inne materiały, które pomogą ci poprawić twoje umiejętności językowe.

Wnioski

Podsumowując, wybór odpowiedniego testu sprawdzającego znajomość języka angielskiego jest ważną decyzją, która może mieć znaczący wpływ na twoją karierę. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem starającym się o przyjęcie na anglojęzyczny uniwersytet, czy profesjonalistą pragnącym zwiększyć swoje szanse zawodowe, na pewno znajdziesz test odpowiedni dla ciebie.

Biorąc pod uwagę swoje cele osobiste, wymagania zawodowe i znajomość języka angielskiego, możesz określić, który test najlepiej odpowiada twoim potrzebom. Badanie każdego testu, szukanie porady od profesjonalistów w swojej dziedzinie i korzystanie z oficjalnych zasobów przygotowujących do testów może pomóc ci podjąć świadomą decyzję.

Zainwestowanie czasu i wysiłku w przygotowanie się do egzaminu certyfikującego z języka angielskiego pokazuje twoje zaangażowanie w naukę języka angielskiego i zwiększy twoje szanse na sukces w wybranej dziedzinie kariery. Wybierz więc mądrze i zrób pierwszy krok w kierunku osiągnięcia swoich celów zawodowych!